Що я про все це думаю

(так, звичайно, це факт моєї біографії, ну так я тут і розповідаю факти своєї біографії, і якщо ви, незрозуміло навіщо, їх читаєте, це ваше рішення, а не моє)

1. Я згоден з тими, хто говорить про зміну епох і про те, що епоха Просвітництва закінчилася.

2. Не потрібно тільки виходити з того, що Просвітництво – це за визначенням все хороше, а протистоїть йому Мракобісся, тобто, за визначенням, все погане. На мене свого часу дуже сильно подіяла книжка Кропоткіна «Велика французька революція» – саме тому, що Кропоткін вочевидь співчував революціонерам, але _навіть_ з його розповіді видно, що робили ці хлопці в ім’я Просвітництва і Розуму. Потім головним діячем освіти став Наполеон (що цілком зрозуміло з його ставлення до науки, про це є чудова стаття О.М. Крилова). Потім була «марксистська» (насправді, не тільки) ідея перебудувати світ на строго наукових, раціональних засадах. Щоразу крові було неміряно.

3. До речі, і радянський проєкт був безсумнівно просвітницьким.У мій час у всіх школах висів плакат «Математику вже потім вчити слід, що вона розум у порядок приводить». Атеїзм був науковий, комунізм був науковий… І знову крові неміряно.

4.Та й культ науки… Габер, Оппенгеймер, фон Нейман… Великі люди, без жодної іронії.Але… як там казав король у Стругацьких?Одного отруїть, іншого вилікує?І як там у Брехта (великий просвітитель, до речі) у «Житті Галілея»?

Настане день, коли ваше урочисте оголошення про нове велике відкриття буде зустрінуте загальним криком жаху?

5. Про сцієнтизм як світогляд можна не говорити, мені точно можна – дві товсті книжки як-не-як, «Статути небес» і «Крила Фенікса».

5. Що натомість? Ну, так, жлобство. Ну, так, розумників ми будемо <піддавати принциповій товариській критиці> на ліхтарях. Революція, фіглі. Нагадити в дорогоцінну вазу в захопленому палаці або, там, спалити бібліотеку в садибі – як без цього. І знову кровопролиття…

6. І все одно – поклоніння науці й технології, але це _інші_ наука й технологія, ідейно близькі до магії.Тобто, до науки періоду до Просвітництва.AI і машинне навчання – ідеальне втілення концепції «чаклунства-яке-діє»: _ефективність без розуміння_.

7. Про політику нецікаво (мені), але з класичної просвітницької тріади свобода і тим паче братерство не цікавлять узагалі нікого, а рівність – для одних жадана мета, для інших головний жупел.І замість розуму – емоції та понти-понти-понти.Дуже непросвітницьке поняття.Дуже.

8. Ну і так далі. Утім, я світ рятувати ніколи не наймався, а зараз уже й за віком і станом здоров’я… Можна розслабитися.

9. Але звичка прагнути до розуміння нікуди не поділася. Так що, ось.

Professor Mikhail Katsnelson

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.