Інститут повільного і болісного з'ясування напрочуд очевидних речей

Книги з присмаком кави

«— С чем вы предпочитаете кофе? С сахаром, молоком, корицей?
— Предпочитаю с книгой»

Надея Ясминска «Книгармония»

Кава та книги – одне з найкращих поєднань в світі. «Чому?» – запитаєте ви. Я з легкістю відповідаю: тому що те й інше приносить безмежну радість, піднімає настрій, збагачує нас, але по-своєму. Кава дарує нам чудовий аромат і бадьорість, книги – знання та натхнення, можливості відкрити щось нове та невідоме … Читати і пити горнятко смачної кави водночас – це маленька, але досить вагома мрія багатьох людей, особливо тих, хто щодня їде на роботу, стоїть у пробках, вирішує мільйон питань і справ. Поєднуючи приємне з корисним, хочемо розповісти вам, шановні кавомани та книголюби, про кавову книжкову карту, що є винаходом виключно нашої бібліотеки-філіалу для юнацтва. Це результат роботи інтерактивних книжкових виставок, що діяли як на базі нашої бібліотеки-філіалу, так і у віртуальному середовищі від початку 2017 року. Приємно зазначити, що ця літературна кавова карта є продуктом спільної роботи працівників бібліотеки та наших читачів.

Отже, уявіть собі, ви завітали в бібліокафе, де на руках у вас опинилось справжнє книгокавове меню. Що ж обрати? Перед вами безліч можливостей і варіантів, але все залежить лише від ваших смаків.

Всі ви чудово знаєте, що поціновувачі чорної кави – в основному це прихильники чистоти і строгості, серйозні люди, яким подобається просте життя. Тому для любителів еспрессо ми пропонуємо класику літератури, що представлена легендарними іменами Дж. Остін, Ч. Діккенса, Б. Пастернака, О. Уайльда, Р. Бредбері, Г. Маркеса, М. Булгакова та інших. Уявіть собі, ви з горнятком свіжозвареної чорної кави та одним з романів, скажімо, Дж. Остін насолоджуєтесь першою осінньою прохолодою. Загорнувшись у легкий плед, поринаючи у книжковий світ і запах кави. Зупинись мить! Ти прекрасна! – готові вигукнути ви словами легендарного Фауста. Насправді надзвичайна насолода!

Люди полюбляють розбавляти своє життя сподіваннями, спілкуванням, легкими фарбами емоцій, надіями. Так само із кавою. Чи куштували ви латте? Латте – це мрії, еспрессо, розбавлений молоком сподівань, і пінка, пам’ятаєте, так? Та сама молочна пінка, яка буває в капучіно. Але без додавання кориці, немає тієї терпкості, яка дозволяє відчути момент. Латте – це твори Дж. Гарріс «Шоколад», Ф. С. Фіцджеральда «Великий Гетсбі», М. Мітчелл «Віднесені вітром», Л. Українка «Лісова пісня», романи Ж. Санд, М. Леві, М. Кундери та ін. Повірте мені, книг, що мають чарівний післясмак латте, безліч. Варто лише обрати!

Є ще мокко – кава з гарячим шоколадом. Мокко – це меланхолія. Густа та тягуча. Але навіть у мокко є молоко. І солодкість, та, якої не знайдеш в еспрессо, наприклад. Але її не відразу відчуваєш і ніколи не розумієш, чому обрав саме цей вид кави. Лише потім згадуєш, у той момент, коли стає дійсно солодко. Мокко – це надзвичайна література, це імена А. Ренд, Дж. Гріна, Е. М. Ремарка, Я. Вишневського, Е. Гілберт, Антуана де Сент-Екзюпері, М. Матіос та інших.

Можна обрати капучіно! Капучіно – це закоханість. Спочатку терпко, а потім солодко і легко, а на перевірку – все те ж життя. Але моменти, коли солодко і терпко, – найкращі. До речі, завжди можна просто з’їсти пінку і не пити, але це мало кому приходить в голову. Мабуть, вся справа в поєднанні. Капучіно асоціюється з Дж. Селінджером та його незабутнім твором «Над прірвою в житі», Е. Хемінгвеєм «Старий і море», К. Маккалоу «Ті, що співають у терні», В. Гюго «Знедолені», Ф. Флегг «Смажені зелені помідори в кафе «Зупинка», романи Л. Дашвар, Дж. Мойєс, С. Ахерн та ін.

Вашій увазі ще кава глясе – це холодна кава, яку зазвичай подають у склянці. Для приготування готують каву еспресо, охолоджують, потім додають кульку морозива і посипають за смаком тертим шоколадом, шоколадним сиропом, карамеллю або горіхами. Смачнюща кава, вона здатна подолати спрагу. Літературну ж спрагу тамують постмодерністські романи Х. Муракамі, сповнені надій та кохання історичні романи С. Ларк, мегакруті детективи Д. Брауна (особливо ті, що були екранізовані), неймовірні жахастики С. Кінга, неперевершені романи сучасних українських письменників В. Лиса, Д. Корній, С. Талан та інших. Після прочитання цих романів ви ще більш ретельно будете формувати свій must-read список.

Ну і звичайно кава романо. З італійського «Романо» перекладається як римський. Еспресо-романо – це дуже міцна кава, що володіє яскраво вираженим цитрусовим смаком підбадьорливої дії. Цікаве поєднання смаків, чи не так? Ця кава неодмінно має асоціюватись з авторами, чиї романи підсилюють ваше світосприйняття. Література в стилі романо – це драйв, це жага знань, це треш, це квінтесенція самого життя, це те, від чого ви вже ніколи не зможете відмовитись. Ця література для гурманів. Якщо ви вважаєте себе таким, тоді розпочинайте свою дегустацію з романів сучасного українського письменника, автора першого українського технотрилера М. Кідрука, одного з найбільш модних європейських письменників, зірки французької літератури, відомого скандаліста і бунтаря Ф. Бегбедера, одного з найпопулярніших романістів Генерації Х Ч. Паланіка, У. Еко, який через пародію, іронію, філософський аналіз та певну інтелектуальну гру розкриває власне бачення моделі світу, а також Ю. Іздрика, С. Жадана, І. Карпи, Л. Дереша, В. Шкляра, І. Роздобудько та ін. Післясмак цих книжок буде ще довго тішити всі органи ваших чуттів.

Свій власний start up можете відкрити цікавинками книжкового світу, книгами, про які прийнято говорити «книги з ароматом кави»: «Щасливі люди читають книжки і п’ють каву» Мартена-Люгана Аньєс, «Мелодія кави у тональності кардамону» Н. Гурницької, «Теплі історії до кави» Н. Гербіш, «Кавова книжка» М. Фрая, «52 чашки кави» М. Гебхарт, «Кава з кардамоном» Й. Ягелло, «Львів. Кава. Любов» від найкращих українських авторів та інші. Повірте, ви будете смакувати кожну сторінку книги, насолоджуватиметесь кожним словом, кожною фразою, і, як результат, виникне такий собі «літературний екстаз». А про це, будьте впевнені, не говорять вголос!

Є безліч речей в житті, що надають йому смак: десь трішечки гіркий, десь пікантний, а може й надто солодкий, терпкий… Книги в поєднанні з кавою створюють гармонійне поєднання, що надає смак всьому життю. Насолоджуйтесь моментами, насолоджуйтесь читанням, пийте каву і також отримуйте насолоду.

До речі, а яку каву полюбляєте ви?
Дар’я Яцкевич