Інститут повільного і болісного з'ясування напрочуд очевидних речей

Брехня – ознака розвитку

Психологи стверджують, що брехня – ознака розвитку складного мислення. Малюк починає обманювати, коли розуміє, що дії та почуття інших людей не визначені наперед, на них можна вплинути словами і так обернути життєві ситуації на свою користь.

Джерело – https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797615604628

Електричні та гібридні автомобілі вдвічі частіше збивають пішоходів

Більшість транспортних засобів на дорогах бензинові або дизельні, і саме вони є учасниками трьох чвертей зіткнень з пішоходами. Але при тій самій пройденій відстані автомобілі з батарейним живленням виявилися в 2 рази небезпечнішими. Згідно з дослідженням, опублікованим в Journal of Epidemiology and Community Health, середньорічний рівень смертності серед пішоходів на 100 мільйонів миль пробігу становив 5,16 для електричних і гібридних автомобілів порівняно з 2,4 для бензинових і дизельних автомобілів.

Джерело – https://jech.bmj.com/content/early/2024/05/01/jech-2024-221902

Тексти пісень стають простішими

“Ви не просто старієте. Згідно з дослідженням, опублікованим у четвер, тексти пісень дійсно стають простішими і більш повторюваними.
За останні 40 років тексти пісень також стали злішими і більш самозакоханими, що підтверджує думку роздратованих музичних фанатів, які старіють з кожним роком.
Команда європейських дослідників проаналізувала слова в більш ніж 12 000 англомовних пісень у жанрах реп, кантрі, поп, R&B і рок з 1980 по 2020 рік.”

(c) The Guardian – Song lyrics getting simpler, more repetitive, angry and self-obsessed – stud

Запитали, що таке температура?

Спросили, что такое температура. Вопрос резонный, потому что в стандартных курсах физики (не только школьных, но и университетских) говорят какую-то чушь (или ничего не говорят, что предпочтительнее). Видимо, правильно вводить температуру так.
1. Определение: тела находятся в тепловом равновесии, если при приведении их в контакт стационарное состояние, существовавшее до контакта, остается стационарным (чуть менее формально: нет перетекания тепла от одного тела к другому).
2. Нулевое начало термодинамики (вводится как обобщение экспериментальных данных): отношение «находиться в тепловом равновесии» транзитивно.
3. Поскольку оно также очевидно рефлексивно и симметрично, тела разбиваются на классы эквивалентности этим отношением. Температура есть вещественное число, «нумерующее» эти классы.
4. Если при тепловом контакте тел 1 и 2 тепло переходит от тела 1 к телу 2, температура тела 1 выше чем у тела 2.
«Тепло» в термодинамике понятие первичное и не определяется.
С феноменологией все. Переход к микроскопике можно делать двумя способами.
5а. Вводя обратную температуру как множитель Лагранжа, обеспечивающий заданную энергию при максимизации энтропии.
5б. Начинать со слабонеидеального газа и доказывать, что средняя кинетическая энергия поступательного движения молекул обладает свойствами 1-4.
Это трудно. Нестрого обсуждается в Фейнмановских лекциях, а больше, кажется, нигде.
Неудивительно, что «никто» «ничего» и не понимает. Сложное понятие потому что.
А энтропия еще сложнее.
Вот так и живем.

Professor Mikhail Katsnelson

Покращення чого допомагає нам не забути для чого?

За даними нового когортного дослідження, прийом препарату для лікування порушень ерекції (наприклад, Віагри або Сіалісу) зменшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

За даними – https://www.neurology.org/doi/10.1212/WNL.0000000000209131

Про користь сидіння за комп’ютером

Надмірний перегляд телевізора був пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку деменції, депресії та хвороби Паркінсона, водночас використання комп’ютера 30 хвилин на день пов’язане з нижчим ризиком розвитку цих розладів.

Джерело (PDF) – https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12966-023-01531-0

Про користь паління

На думку американських вчених нікотин може поліпшити здатність до концентрації уваги і допомагає підтримувати залученість у виконання завдання, а також він зменшує вплив відволікаючих нерелевантних стимулів.
Висновок: наука може бути цікавою.

Джерело: Nicotine self-medication of cognitive-attentional processing

Чи поглиблює диференційований доступ до комп’ютерних технологій вдома освітню нерівність між багатими і бідними?

Дослідження вчених свідчать, що наявність комп’ютера і швидкісного інтернету знижує успішність дітей у навчанні, особливо серед бідних верств населення.
Висновок: знову вся надія на батьків.

Джерело – https://www.urban.org/research/publication/scaling-digital-divide-home-computer-technology-and-student-achievement
Scaling-the-Digital-Divide-Home-Computer-Technology-and-Student-Achievement

Автори досліджують появу широкосмугового доступу до Інтернету в Північній Кароліні між 2000 і 2005 роками, використовуючи дані про учнів державних шкіл штату та попередні дослідження, що задокументували широкі расові та соціально-економічні розриви в доступі до домашніх комп’ютерів та їх використанні. Впровадження домашніх комп’ютерних технологій пов’язане з помірним, але статистично значущим і стійким негативним впливом на результати учнівських тестів з математики та читання, що призводить до збільшення розриву в успішності з математики та читання. Дослідники дійшли висновку, що домашні комп’ютерні технології продуктивніше використовуються в сім’ях з більш ефективним батьківським контролем.

Так, мова має значення / Yes, language matters

…вийшла наша стаття в Journal of World Business. Робота дещо незвична для мене, і можливо буде цікава для друзів в Україні.
Ми показали, що ваша рідна мова впливає на те, як ви ставитеся і поводитеся з вашими колегами. Навіть якщо з колегами ви розмовляєте англійською.
Ми спостерігали за поведінкою і стосунками в трудових колективах в вибірці з N=9,058 осіб. Ці люди були народжені у 150+ країнах і розмовляли 37 рідними мовами.
Ми прокласифікували їх рідні мови по тому, чи є ці мови
1. гендерними (тобто, чи мають у них іменники рід, як в українській приміром, де стіл – чоловічого роду, а шафа жіночого, чи німецьці “der, die, das”, а чи не мають, як в англійській, де всі речі – it),
2. дозволяли не вживати займенники (приміром, в англійській завжди треба казати “I go”, “she went”, а в українські можна просто “іду”, “пішла”),
3. мали засоби вираження ввічливості (наприклад, розрізнення між “du” і “Sie” німецькою або “Ви” і “ти” українською, в той час як в анлійській всі “you”).
Аналіз провели по науці, з контролюванням впливу купи інших можливих факторів, щоб виокремити саме вплив мови. Все як має бути.
І результати показали, що так, дійсно:
1. якщо мова “гендерна”, люди схильні більше розрізняти ролі чоловіків та жінок.
2. якщо мова дозволяє упускати займенники, люди схильні більше турбуватися про інших,
3. якщо мовав ввічлива, люди схильні тримати більшу дистанцію між керівниками та звичайними членами команди.
Тому так, мова має значення.
У всякому випадку в тих аспектах, яких торкнулося наше дослідження.

Speaking of diversity: Can linguistic structural differences explain cultural values toward equity, diversity, and inclusion across the globe?

(с) Vasyl Taras

Пірати не впливають на продажі цифрового контенту

Євросоюз витратив $400 000 на дослідження, яке доводить, що пірати не впливають на продажі цифрового контенту.
А ми й далі говоритимемо, що пірати – це погано.

Правовласники, особливо великі музичні лейбли, видавці ігор, кіностудії часто скаржаться на те, що недоотриманий ними в результаті діяльності піратів прибуток просто величезний. Втрати, за їхніми словами, становлять мільярди доларів США. Ці цифри наводяться в судах, де постійно тривають розгляди з компаніями і приватними особами, які, на думку правовласників, порушують авторське право, нелегально завантажуючи фільми, ігри, музику і книги.

Чиновники зазвичай погоджуються з думкою великих компаній, які лобіюють свої інтереси. У 2014 році Євросоюз навіть профінансував дослідження, присвячене аналізу впливу діяльності піратів на рівень продажів ліцензійного контенту різних типів. Проводила цю роботу аналітична компанія Ecorys.

Вартість робіт у рамках цього проекту склала близько $400 тисяч.

Під час роботи фахівці опитали понад 30 000 осіб із Німеччини, Франції, Польщі, Іспанії, Швеції, Великої Британії. Відповіді на запитання, аналіз відповідей і загальний аналіз із висновками зайняли дуже багато місця. Ключовий результат описано дуже чітко: “У 2014 році 51% дорослих громадян Євросоюзу і 72% підлітків тим чи іншим чином використовували нелегальний контент. Найвищий показник “піратства” в Польщі та Іспанії. Загалом, результати не показують прямої і помітної залежності між рівнем піратства та обсягом продажів ліцензійного контенту.

1 2 3 7