Інститут повільного і болісного з'ясування напрочуд очевидних речей

Покращення чого допомагає нам не забути для чого?

За даними нового когортного дослідження, прийом препарату для лікування порушень ерекції (наприклад, Віагри або Сіалісу) зменшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

За даними – https://www.neurology.org/doi/10.1212/WNL.0000000000209131

Про користь сидіння за комп’ютером

Надмірний перегляд телевізора був пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку деменції, депресії та хвороби Паркінсона, водночас використання комп’ютера 30 хвилин на день пов’язане з нижчим ризиком розвитку цих розладів.

Джерело (PDF) – https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12966-023-01531-0

Про користь паління

На думку американських вчених нікотин може поліпшити здатність до концентрації уваги і допомагає підтримувати залученість у виконання завдання, а також він зменшує вплив відволікаючих нерелевантних стимулів.
Висновок: наука може бути цікавою.

Джерело: Nicotine self-medication of cognitive-attentional processing

Чи поглиблює диференційований доступ до комп’ютерних технологій вдома освітню нерівність між багатими і бідними?

Дослідження вчених свідчать, що наявність комп’ютера і швидкісного інтернету знижує успішність дітей у навчанні, особливо серед бідних верств населення.
Висновок: знову вся надія на батьків.

Джерело – https://www.urban.org/research/publication/scaling-digital-divide-home-computer-technology-and-student-achievement
Scaling-the-Digital-Divide-Home-Computer-Technology-and-Student-Achievement

Автори досліджують появу широкосмугового доступу до Інтернету в Північній Кароліні між 2000 і 2005 роками, використовуючи дані про учнів державних шкіл штату та попередні дослідження, що задокументували широкі расові та соціально-економічні розриви в доступі до домашніх комп’ютерів та їх використанні. Впровадження домашніх комп’ютерних технологій пов’язане з помірним, але статистично значущим і стійким негативним впливом на результати учнівських тестів з математики та читання, що призводить до збільшення розриву в успішності з математики та читання. Дослідники дійшли висновку, що домашні комп’ютерні технології продуктивніше використовуються в сім’ях з більш ефективним батьківським контролем.

Так, мова має значення / Yes, language matters

…вийшла наша стаття в Journal of World Business. Робота дещо незвична для мене, і можливо буде цікава для друзів в Україні.
Ми показали, що ваша рідна мова впливає на те, як ви ставитеся і поводитеся з вашими колегами. Навіть якщо з колегами ви розмовляєте англійською.
Ми спостерігали за поведінкою і стосунками в трудових колективах в вибірці з N=9,058 осіб. Ці люди були народжені у 150+ країнах і розмовляли 37 рідними мовами.
Ми прокласифікували їх рідні мови по тому, чи є ці мови
1. гендерними (тобто, чи мають у них іменники рід, як в українській приміром, де стіл – чоловічого роду, а шафа жіночого, чи німецьці “der, die, das”, а чи не мають, як в англійській, де всі речі – it),
2. дозволяли не вживати займенники (приміром, в англійській завжди треба казати “I go”, “she went”, а в українські можна просто “іду”, “пішла”),
3. мали засоби вираження ввічливості (наприклад, розрізнення між “du” і “Sie” німецькою або “Ви” і “ти” українською, в той час як в анлійській всі “you”).
Аналіз провели по науці, з контролюванням впливу купи інших можливих факторів, щоб виокремити саме вплив мови. Все як має бути.
І результати показали, що так, дійсно:
1. якщо мова “гендерна”, люди схильні більше розрізняти ролі чоловіків та жінок.
2. якщо мова дозволяє упускати займенники, люди схильні більше турбуватися про інших,
3. якщо мовав ввічлива, люди схильні тримати більшу дистанцію між керівниками та звичайними членами команди.
Тому так, мова має значення.
У всякому випадку в тих аспектах, яких торкнулося наше дослідження.

Speaking of diversity: Can linguistic structural differences explain cultural values toward equity, diversity, and inclusion across the globe?

(с) Vasyl Taras

Пірати не впливають на продажі цифрового контенту

Євросоюз витратив $400 000 на дослідження, яке доводить, що пірати не впливають на продажі цифрового контенту.
А ми й далі говоритимемо, що пірати – це погано.

Правовласники, особливо великі музичні лейбли, видавці ігор, кіностудії часто скаржаться на те, що недоотриманий ними в результаті діяльності піратів прибуток просто величезний. Втрати, за їхніми словами, становлять мільярди доларів США. Ці цифри наводяться в судах, де постійно тривають розгляди з компаніями і приватними особами, які, на думку правовласників, порушують авторське право, нелегально завантажуючи фільми, ігри, музику і книги.

Чиновники зазвичай погоджуються з думкою великих компаній, які лобіюють свої інтереси. У 2014 році Євросоюз навіть профінансував дослідження, присвячене аналізу впливу діяльності піратів на рівень продажів ліцензійного контенту різних типів. Проводила цю роботу аналітична компанія Ecorys.

Вартість робіт у рамках цього проекту склала близько $400 тисяч.

Під час роботи фахівці опитали понад 30 000 осіб із Німеччини, Франції, Польщі, Іспанії, Швеції, Великої Британії. Відповіді на запитання, аналіз відповідей і загальний аналіз із висновками зайняли дуже багато місця. Ключовий результат описано дуже чітко: “У 2014 році 51% дорослих громадян Євросоюзу і 72% підлітків тим чи іншим чином використовували нелегальний контент. Найвищий показник “піратства” в Польщі та Іспанії. Загалом, результати не показують прямої і помітної залежності між рівнем піратства та обсягом продажів ліцензійного контенту.

Якщо батьки якось обмежують дітей у використанні гаджетів, то потім діти гірше вчаться

“Результати показали, що наявність принаймні одного правила обмеження використання технологій і вимога виконання домашніх завдань як необхідність для доступу до технологій були пов’язані з більш низькими оцінками коледжу,… Ці висновки особливо цікаві з огляду на те, що вони вказують на те, що обмеження, призначені для того, щоб надати дітям і підліткам більше часу для виконання домашніх завдань, можуть насправді призвести до зворотних результатів. Таким чином, батьківське посередництво може призвести, принаймні, до деяких ненавмисних наслідків. З іншого боку, негативний зв’язок може просто сигналізувати про те, що батьки дітей, які вже погано навчалися в школі, обмежили їхнє використання технологій, але обмеження використання технологій не обов’язково поліпшило успішність цих учнів” – https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10714421.2018.1468182

Теоретическая физика и математика

Кант заявил: в каждой науке столько науки, сколько в ней математики.
Эх. Говорили ведь ему за завтраком: “Воля ваша, профессор, вы что-то несуразное выдумали”.
В связи с недавними обсуждениями истории создания теории относительности всплыл более общий вопрос о “технической” и “философской” новизне в теоретической физике. Утверждение (крайне важное и очень трудное для понимания): *Теоретическая физика не сводится к ее математическому аппарату*. Целью физики является _понимание_ природы. Это может приводить (изредка) к появлению новой интересной математики, но новая интересная математика для физиков (до тех пор, пока они физики) является лишь побочным продуктом их деятельности. Ясная и правильная _словесная_ формулировка, в каком-то смысле, самоценна. Собственно говоря, это и есть “понимание”. Кроме того, все технологические приложения физики основаны на картинках и образах, а не на уравнениях.
Аналогичные утверждения кажутся совсем уж самоочевидными, если применять их к другим естественным наукам: химия, биология, геология. Сугубо вспомогательная роль математического аппарата в этих науках – отнюдь не следствие их “недостаточного развития”. Она вытекает из существа дела. Самое важное в биологии формулами не выразить. Физика – тоже естественная наука. Математический аппарат в ней развит несопоставимо с другими естественными науками, и многие ярчайшие физические результаты были получены с помощью операций, несколько напоминающих математические, но таковыми не являющихся (чтобы понять, в чем разница, достаточно сравнить, например, фундаментальные книги по квантовой механике физика Дирака и математика фон Неймана). Но мы не должны позволять хвосту вилять собакой.
15.08.2007
UPDATE Справедливости ради, противоположная крайность, наверно, еще хуже. Говорят, Ларкин однажды не выдержал после семинара о «сценариях высокотемпературной сверхпроводимости»: «Раньше у нас не было никаких сценариев. У нас были только вычисления и результаты». Но все-таки абсолютизация формализма в стиле shut up and calculate встречается чаще. А, в общем, Срединный Путь, как завещал великий Будда.
Ну и, после некоторого накопленного с тех пор личного опыта, я думаю, что чуть более серьезная математика биологам бы точно не помешала. Вполне возможно, что и геологам тоже – ну, как говорится, не знаю, не пробовал. И химиков я, пожалуй, зря – нормальная там математика. Местами.

Professor Mikhail Katsnelson

Представления современной физики не соответствуют расхожим представлениям образованной публики

Все-таки, удивительно, до какой степени базовые (самые базовые!) представления современной физики не соответствуют расхожим представлениям образованной публики об этих представлениях.
1. Теория относительности. Что в ней самое главное? Конечно, невозможность обнаружить движение Земли относительно эфира. Опыт же Майкельсона-Морли, на котором все основано, это все знают.
Ну, погуглите “дипольная анизотропия реликтового излучения”. И, кстати, Эйнштейн показал, что никакого эфира не существует, это тоже “все” знают, да? Ну, тогда давайте разбираться, что такое физический вакуум.
2. Квантовая физика вообще и пресловутый кот в частности. В чем фишка? Конечно, в воздействии измерительного прибора на измеряемую систему. Тут в ленте недавно с восторгом цитировалось гениальное изложение этой концепции на гопническом языке.
Авотфиг. Все наоборот: ключевой момент в квантовом измерении – это влияние измеряемой системы на измерительный прибор, приводящее к “катастрофе ортогональности” и разрушающее интерференцию между состояниями живого и мертвого кота. Кстати, и это полностью проблему не решает, потому что, когда взаимодействие выключить, кот снова начнет осциллировать между состояниями живого и мертвого. Да и вообще – я бы лично популяризировать все эти вещи не взялся бы ни за что, я про это слишком долго думал и слишком много об этом знаю. Естественно, я не один такой умный, есть и другие, но вот большинство популяризаторов в эту категорию, увы, не попадают.
3. Второе начало термодинамики. Все ведь понимают, что нет никакой энтропии, кроме информационной, да? И что в системе, про которую известно _все_, никакой ненулевой энтропии быть не может? Что говорите? Не все, нет? Ну так, а я о чем?
Это все – основы основ, а чего пишут и говорят по более частным поводам, ну, там, про чудо-материал графен, или, там, квантовые компьютеры… Квантовую космологию, струны и прочие демиургические материи я даже и не затрагиваю, потому что обиды богов есть дело самих богов, вот пусть они с этим сами и разбираются.

(с) Professor Mikhail Katsnelson

Танець арахісу в пиві

Європейські фізики теоретично й експериментально досліджували циклічні процеси спливання й опускання на дно зерен арахісу в пиві, який називають “танець арахісу”. Для цього вони протягом двох із половиною годин знімали на камеру цей процес у лабораторії. Аналізуючи ці результати, вчені з’ясували, що танець відбувається через поверхневі властивості арахісу, на яких утворення бульбашок краще, ніж на стінках склянки. Дослідження опубліковано в Royal Society Open Science.

1 2 3 7