Інститут повільного і болісного з'ясування напрочуд очевидних речей

Ще декілька слів про відходи

Заходить в паб корова, доярка, королева і адмірал Нельсон. Корова замовляє стакан молока і каже, що воно скисло. Бармен заперечує і пропонує звернутися до присутніх в пабі. Чия точка зору найбільш авторитетна? Чому цей спосіб розв’язання суперечки не дає жодних гарантій?
Я міг би зайти із козирів і подавати себе як крутого авторитета. Адже, вплив відходів на біорізноманіття час від часу вивчаю із 2007 року. Ось, наприклад, на свіжому фото ми із моєю дипломницею, і надіюсь майбутньою магістранткою, проводимо дослідження – 2023, 11 рік спостереження за біотою в районі звалища…
Однак, мені не варто вірити. Я вам більше скажу, наше прагнення повірити комусь авторитетному – це рудименти нашої мавпячої напівтурнірності. Минуле людини, її популярність, чи її адекватна позиція або її дії в одній справі, не робить її адекватною у всьому іншому. Чим частіше ми виключатимемо “враження” та “відчуття” і більше включатимемо холодний аналіз фактів, тим менше будемо вести себе як мавпи і ще менше відгрібатимемо як тупі мавпи.
Оскільки, ще одною нашою рисою є домальовування світу під свої вподобання, то спробую категорично і однозначно висловити свою позицію щодо відходів, щоб потім мені не приписували того що я не писав:
1) Рециклінг відходів має бути максимальним.
2) Предмети і речовини, які потім потраплять у відходи повинні бути якомога дешевшими, видобуватися із поширеної сировини (бажано вторинної), при видобуванні сировини та самому виробництві повинні бути мінімальні викиди і мінімальні енергетичні затрати.
Що це забезпечує максимальний рециклінг?
1.1. Хімічна інертність та стійкість речовини до умов середовища. Тобто, зробили предмет, користуємося і до моменту потрапляння на переробку він повинен мінімально “розкладатися”.
1.2. Придатність до повторної переробки за вимогами пункту “2”.
1.3. Баланс між вимогою 1.1 та 1.2, якщо із технологіями повторної переробки проблема.
Візьмемо один приклад. Збираємо органічні відходи і розкладаємо їхні речовини до етанолу (гідролізом, мікробіотою, ферментацією, гідратацією, конверсією синтез газу…). Далі нагріваємо його при високому тиску і отримуємо полімер (C2H4)n. Далі використовуємо цей полімер для багаторазових і одноразових речей. Після вжитку відсортовуємо його і пускаємо повторно на переробку. Полімер відносно хімічно інертний – в навколишньому середовищі тривалий час не розкладається. Його відходи можна перевозити, зберігати певний час без втрат. Навіть під час нелегального скидання цих відходів, вони тривалий час не розкладаються і муляють око, що дозволяє їх зібрати і відправити на переробку. Ідеальна штука, дешева економна, безпечна. Чому ми масово не впроваджуємо цю технологію?
А точно безпечна – маємо запитати у дописувача? А для біоти? Адже, ми вже домовилися не вірити авторитетам, тому тільки цифри і факти.
За результатами дослідження місця концентрованого зберігання цих відходів відкритим способом за 2023 рік. В радіусі 500 м ми знайшли та описали 17 класів, 25 порядків 33 союзи та 58 асоціацій рослинних угруповань (за Браун Бланке). Щодо знахідок окремих видів матеріали ще опрацьовуються. Це я вам скажу – не усякий заказник може похвалитися.
– Та там якась мабуть одна синатропщина.
– Ну як сказати. Буквально за два-три десятки метрів є, як мінімум, три оселища з Додатку 4 до Бернської конвенції.
На цю територію легше обґрунтування для об’єкту Смарагдової мережі скласти, ніж на об’єкти, які часом подаються до Мінекології.
– А може це просто розмістили в такому багатому місці?
– Та ні, місце типове. У нас за 5км є контрольна ділянка із аналогічними умовами. І там усе у рази бідніше.
Чому так сталося?
Усе просто, природі до дистального кінця травної системи наші естетичні страждання. Разом із вищеназваним полімером сюди потрапляє трохи іншої органіки. У нас роздільне сортування відходів в основному це пшик-проекти. Сортуємо, а потім на ПТВ скидаємо усе в купу. Згідно із правилом екологічної піраміди чим більше стартової енергії, тим крупніша піраміда. В природних екосистемах – це в основному енергія зафіксована рослинами. А тут додатково є антропогенна субсидія енергії – ті речовини, які ми не доїли і викинули. Їх поїдають різноманітні консументи першого порядку, а тих консументи другого, і так далі (курс біології за 10-11 клас). Тут величезні популяції білого лелеки та мартинів. Стільки мартинів я навіть на пляжах Одеської області не бачив, хоча там антропогенної субсидії також немало. Ось вам і вибух біорізноманіття.
– А хіба білий лелека чи мартин – це вже такий раритет?
– У мене є для вас і раритети. Стихійні звалища цього полімеру на території Полісся. Тільки по Червоній книзі. Рівненський район – орхідея Epipactis helleborine, Житомирський район – орхідея Platanthera bifolia, місто Житомир – Allium ursinum. Усі попуцляції численні та процвітаючі.
– А як щодо тварин?
Наша турбота про охорону тварин залежить від їхніх розмірів і няшності. Це мені нагадує дилему, що постала перед шаолінськими монахами, які підібрали пташку – нагодуємо пташку, то вб’ємо черв’яка; не нагодуємо пташку, то вб’ємо її. Тому покращення умов середовища, яке сприяє зростанню чисельності дрібних ракоподібних, мальків та популяцій невеликих риб, одразу перекреслюється проблемами одиночної постраждалої крупної рибини чи неестетичним виглядам моря. Але, саме ця дрібнота, а не якийсь там мечорил чи акула стоять в основі екологічної піраміди і забезпечують стійкість океанічних екосистем. Так, ця дрібнота мала і не няшна. Вона не викликає емпатії. Але…
Пропоную вам експеримент на літо. Якщо неподалік від вас зустрічається такий рідкісний звір як корова свійська, то спостерігайте за місцем, де впала її какашка. Так, це не естетично, сердить, це відходи і таке інше… Однак, візьміть аналогічну ділянку метр на метр і порахуйте кількість видів, кількість особин, проективне покриття рослин і висоту трави. А потім за пару місяців порахуйте це на тому місці, де корова накакала. Це я тут не говорю про купу трофічних ланцюгів запущених тваринами. Це ефект мертвого дерева, яке впало в лісі.
Висновок. Відходи потрібно рециклювати, а не міняти менш популярні на більш популярні. Не варто наше ставлення до довкілля перетворювати на гру «The Weakest Link».

P.S. Один орнітолог досліджував житомирське звалище. Там виявились представники хижих птахів, чисельність яких в Україні рахуються на кілька пар. А тут ми вчора помітили місце постійного гону сарн. Самці ведуть себе досить специфічно. Так ось тих цих слідів дуже багато.

(c) Іван Хомяк

Про мертву і живу мову

Мені часто закидають, що вживаю міжнародні наукові (латинські) назви. Мені кажуть: “Перекладіть на українську, бо так незрозуміло та непатріотично”. Однак, перекласти на українську назви синтаксонів за системою Браун Бланке інколи неможливо, а інколи й нерозумно. Ми ж не перекладаємо “електрон” на “бурштинчик” чи “протон” на “ствердник” чи як там “чистоукраїнською сказати “позитивний”. А перекладіть на українську тонзиліт, апендицит, геморой. Болить горло, болить живіт і болить гепа? Такий переклад не дає точного окреслення поняття. Це як “вегето-судинна дистонія” чи просто “чомусь болить голова”. Їх можна замінити реченням або великим словосполученням – запалення… Далі пішли проблеми, бо мигдалики слово запозичене, лімфоїдні теж… Інколи, потрібен абзац із кількох речень. Перекладіть українською назву класу рослинних угруповань “Epilobietea angustifolia”. Це буде вже кілька не дуже коротких речень. Ось я зараз пишу аналітичну довідку на 40 сторінок, де купа міжнародних наукових назв. Якби я намагався їх перекласти, це додало б не менше, ще як 10-15 сторінок. Нечитабельних сторінок. Читати його прийшлося б, як німецьких класичних філософів – поки добрів до кінця речення, то забувся, що було на початку.
Мова повинна розвиватися. “Криштально чиста мова” кандидат в мертвяки. Адже, важливою є точка кристалізації. З якої пори вважати мову не забрудненою запозиченнями? З часів до Котляревського чи після? Не забуваймо, що він сам пододавав туди чимало неологізмів (Ось знову вискочило неукраїнське слово – неологізм). Якщо у світі з’являється новий об’єкт чи явище, що отримало своє власне ім’я, то нам запозичити його чи намагатися витворити щось донашогоподібне? Так смайлики можна замінити посмішками, куди не йшло тотографії замінити світлинами, але протони та Isoëto-Nanojuncetea нехай залишаться такими, якими ми їх вперше зустріли.
(c) Іван Хомяк

Міф про критичне мислення

Коли наприкінці ХХ століття почала формуватися справжня психогенетика, то в неї з’явилася велика проблема – а що ми вивчаємо? Раніше було просто – береш якусь рису обличчя (наприклад, величину і форму надбрівних дуг) і кажеш, що у людина за характером схильна або несхильна до антисоціальної поведінки. Ну і звичайно, стверджуєш, що її діти успадкують цю схильність. А далі усе просто. В “цивілізованих” країнах рекомендувалося “схильних до криміналу за формою брів” брати під поліцейський нагляд, якщо вони дійсно щось учворять, то їх примусово стерилізувати. В менш цивілізованих країнах людей за цими ознаками ділили на “касти” і наймеш бажані для влади касти фізично знищували. І це було дуже модньо у всіх країнах без винятку в першій половині ХХ століття – усі вони мали свої євгеністичні товариства.
Згодом психогенетики вирішили фантазію авторів перевірити статистично. Роботи типу “Будова тіла і характер” Е.Кречмера з’явилися досить давно та до ІІ світової на них не зважали. І що ж нам показала статистика? Виявилось, що не все так однозначно. А коли вже ми дійшли до роботи із великими базами даних ДНК неоднозначність, крім крайніх випадків психопатологій не зникла.
Проблема в тому, що риси характеру чи психіки, про які написано купу психологічної літератури, як окремі біологічні одиниці, існують в основному в уяві вчених-психологів. Насправді, ми спостерігаємо неперервні (континуальні) ряди поведінкових реакцій породжених поєднанням (інтеграцією) кількох спадкових і набутих рис. Наприклад, таку характеристику як критичність мислення, ми не зможемо виокремити і поміряти об’єктивно. Адже, три четверті людей схильні до когнітивних помилок. А є ще три чверті людей сильно залежні від думки референтної групи (авторитетного оточення) і є конформістами. Поєднання конформізму із когнітивними проблемами це найяскравіший прояв відсутності критичного мислення. Водночас ці дві групи не повністю збігаються. А ще є нюанси. Наприклад, нонконформісти, які готові приймати будь яку думку, аби лише проти свого оточення. Чи конформісти, які потрапляють в адекватне оточення. З людьми усе складно. Наші прихильності чи переконання більш залежні від поєднання випадкових факторів ніж від нашої природи.
(c) Іван Хомяк

Окситоцин

Наше розділення оточуючих на «своїх» і «чужих» глибоке й інстинктивне. Якщо людина протягом 0,1 с бачить за якимось ознаками «чужого», то все відбувається автоматично. Раніше ніж включаться вищі відділи мозку (за 0,2 с), що послуговуються вихованням, спрацьовує (за 0,07-0,08 с) мигдалевидне тіло, яке генерує страх та агресію і та частина гіпокампу, яка відповідає за почуття огиди. Ознаками «чужого” можуть будь які відмінності. Наприклад, це почуття виникає щодо представників інших рас. При цьому, людина може не палити хрести і не носити костюми іспанської інквізиції, а бути активним прихильником BLM. До речі, расове несприйняття стихає, якщо на людині бейсболка або футболка «своєї» команди. Отже, існує вроджена й набута системи маркерів, які ділять оточуючих на «своїх» і «чужих».

Сказати, що це добре або погано – згрішити проти істини. Все залежить від конкретних соціальних обставин. Так само наївністю чи свідомою маніпуляцією буде твердження, що це можна змінити за допомогою виховання. Вихованням ми зможемо зробити лише дві речі: зміцнити силу волі (привчити послуговуватися прифронтальною корою наперекір поривам «нижніх» відділів мозку) та виробити правила поведінки, на які буде направлена ця сила волі. І тут ми маємо визнати, що із фізіологічних та соціальних причин здатність різних людей активізувати прифронтальну кору (вмикати силу волі) неоднакова. Є ті, хто має можливість включати силу волі (сеченівське гальмування) і ті, кому це робити дуже важко. Стверджувати, що це виключно недоліки виховання або виключно фізіологія, теж невірно. В кожному окремому випадку – це певна пропорція фізіологічного та соціального. Тут важлива точна діагностика і відповідний до неї баланс між психотерапією та фармацевтикою.

Але є ще один цікавий момент. Схильність до загальної любові, альтруїзму, та гострого почуття справедливості – наслідок впливу окситоцину. Тут знову протистояння цього нейрогормону і прифронтальної кори. Людина із низьким вмістом окситоцину може діяти «соціально», за допомогою сили волі, втілюючи ідеї, отримані під час виховання. Вона може жертвувати своїми інтересами, турбуватися про дітей, підтримувати близьких. Так не від серця, так не щиро, так лише після роздумів, але усвідомлено. Так само людина із високим вмістом окситоцину може частково стримувати себе від різних «альтруїстичних безумств», що шкодять їй та оточуючим. Отже, люди діляться на альтруїстів та егоїстів відповідно до свого ендокринного статусу та здатності прифронтальної кори контролювати несвідомі пориви.

Але в окситоцині є ще одна, «темна» сторона. Із зростанням його концентрації, дискримінація на «свій» і «чужий» підвищується. Тобто, чим більше в людині щирого альтруїзму, тим більше ненависті до тих, хто не має відповідних «своїх» маркерів. Дуже часто активні борці проти насильства та дискримінації схильні до саме насильства і дискримінації. Вони хочуть хейтерити хейтерів, булити булерів і не тільки. Достатньо не відповідати якомусь встановленому в середовищі «своїх» параметру, або поставити під сумнів якийсь догмат і ти отримаєш за усі гріхи людства. Саме в цьому ховається причина перетворення лівацьких систем «боротьби за справедливість» на нелюдські, тоталітарні, агресивні спільноти. Тут нічого соціального – чиста фізіологія.

Оминайте альтруїстів і активних борців за справедливість – timeo Danaos et dona ferentes.

(c) Іван Хомяк

Коротко про етику (українському мордокнижжю присвячується)

В етиці (науці про мораль) я бачу три основних проблеми:
1) Що може і що не може розглядатися із позиції моралі?
2) Хто може і хто не може робити моральні судження?
3) Що робити в ситуації етичної дилеми (невизначеності)?
Для будь якої речі у Всесвіті головним законом є виживання. Способів вижити є дуже багато. Хтось прагне індивідуальної стійкості, хтось бере кількістю, хтось гнучкістю, а хтось співпрацею. Для складної співпраці потрібні правила, які регулюють відносини (напр. між людьми в суспільстві). Це і є сфера дії етики. Частина із цих правил успадковується генетично, а частину ми набуваємо в процесі життя. Набуті правила часом встають в конфронтацію із успадкованими. Оце змагання прифронтальної кори із рештою мозку і є моральним вибором. До цього слід додати, що у різних людей різний соціальний досвід. Тож, часом більш загальні моральні закони можуть конфліктувати із своїми аналогами в меншій групі. Наприклад, дитина вихована в середовищі злодіїв, матиме мораль, яка відрізнятиметься від тієї, що є в «великому» світі. А ще додам, з різних причин, в тому числі генетичних, фізіологічних чи психологічних у деяких людей поріг фронтальної кори низький. Вони фізіологічно не здатні опиратися інстинктивним поривам. Гени пальцем не поправиш. Не ставте клептократа завскладом, соціопата вихователем, а клоуна президентом – не буде проблем із мораллю та безпекою. Там, де можна лікувати – лікуймо, де коригувати – коригуймо, але не можна сліпого призначати водієм автобуса, лише із страху бути звинуваченим у дискримінації.
Оскільки, мораль – це спосіб соціуму адаптуватися до умов середовища, то його зміни призводять до зміни моралі. Немає єдиної і універсальної моралі для усього світу на усі часи. Релігія і політика стверджує протилежне, але вони брешуть. Тому, аналізуючи вчинки, які відбуваються десь і колись, ми маємо оцінювати, як це сприяє виживанню або прогресу соціуму, а не наскільки це відповідає нашому місцю, часу чи світогляду. Це є перша моральна дилема. А ще, вплив поведінки людини на процвітання соціуму може носити як прямий так і опосередкований (відтермінований) характер. Часто ми не можемо оцінити моральність, тому що час іще не настав. Це є друга моральна дилема.
Третя моральна дилема взуває перші дві – розділення сфери особистого і суспільного. Особисте не підлягає розгляду із позиції етики, але суспільство настільки динамічне і складне, що провести межу майже не можливо. Лозунг «моє діло – моє тіло» – це пояс Кайдашихи. Спробуйте визначити де закінчується моє, а де починається суспільне. Ось вам простий приклад. Вулицею ізраїльського містечка, жінка тягне вередуючу дитину. Її терпець увірвався і дитина відхвачує по попі. До неї підскакує перехожа:
– Яке ви маєте право бити дитину?!
– Яке ваше діло?! Це моя дитина!
– Ви вдарили не вашу дитину, ви вдарили громадянина Ізраїлю!
Я не запитую вас про те, чи можна вдарити дитину. Я запитую про те, чи має суспільство втручатися в відносини мами і дитини? Як і коли? Що таке дитина? Це з точки зору біології напівавтономна брунька материнського організму. Згадайте скільки років мами кажуть «ми покушали», «ми покакали». «Її тіло – її діло?». «А ви її носили, а ви її родили, а ви її ростили?» – скажуть матері. Де провести межу між правом матері на дитину і правом суспільства на свого громадянина?
Зменшимо градус – поговоримо про секс. Наскільки суспільство може втручатися в статеві стосунки? Не поспішайте казати ні на скільки, бо є зґвалтування і розбещення. Для себе я вибрав три правила: «секс має бути добровільним, усвідомленим і безпечним». Та чи мої правила є універсаліями? А як щодо полігамії, дошлюбного сексу і подружньої зради? Є загальноприйняті норми але між загальноприйнятим та істинним прірва розміром у Всесвіт. Часто цими трьома правилами не обійтися. Тож чи є за їх межами об’єкти етики?
А тепер знову підвищимо градус дискусії – поговоримо про борщ. То квасолю кидати чи ні? З одного боку, що б не їла людина – це не є соціальною проблемою. Навіть, якщо вона їсть кажанів чи інших людей. Головне, щоб вона не полювала на людей заради їжі і щоб кажани не були в ЧКУ. Із іншого боку поява кошерної їжі – це був один із способів врятувати ізраїльський народ від знищення через релігійну і культурну асиміляцію. То чи можуть бути моральні табу щодо їжі?
Перейдемо до другого питання – хто має право робити моральні судження? Оскільки, я і так написав багато букв, то скажу коротко – усі. Кожен член суспільства має право (а можливо і обов’язок) на етичний аналіз відносин між іншими членами в зрізі впливу на виживання цього суспільства. Ви ж не скажете, що я не маю права засуджувати вбивцю, тільки тому, що я не вбивав, або, що мене не вбили? То чому в інших випадках можна запроваджувати дискримінацію за віком, освітою, статтю, життєвим досвідом чи політичними переконаннями. Кожен має право аналізувати всіх і бути проаналізованим усіма. Але..
Але розв’язання моральних дилем завжди носитиме ймовірнісний характер. Відповідь залежатиме від часу, місця і обставин, але ніколи не буде точною. Соціальна наука має стати справжньою наукою і об’єктивно, без хайпу і бажання сподобатися натовпу навіжених мавп, розглядати відносини між людьми в розрізі їхнього впливу на виживання суспільства. Вона має уточняти межі між особистим та суспільним, визначати сферу відмежування моралі, будувати прогнози… Опираючись на вищесказане, я вважаю аморальною тенденцію українського мордокнижжя виключати прифронтальну кору і, видушуючи гормони до останньої краплинки, вести смертельний бій за межу, яку апріорі не можна встановити. Учіться в нас екосистемологів: між екосистемами завжди є екотон – зона, де ще не почалася одна із них та не закінчилася інша.
(c) Іван Хомяк