Дональд Трамп — Думай як мільярдер: Усе, що слід знати про успіх, нерухомість і життя загалом

Donald Trump – Think Like a Billionaire: Everything You Need to Know About Success, Real Estate, and Life
Поки в державах не будуть царювати філософи… до тих пір, дорогий Главконе, державам не позбутися зла.
(Платон, “Держава”)

Народи були б щасливі, якби царі філософствували, а філософи керували державою.
(Плутарх)

Якщо я захочу покарати якусь провінцію, то призначу на її управління філософа.
(Фрідріх II)

Умберто Еко якось зауважив, що не має значення, яку нісенітницю пише автор, важливо, яке ім’я стоїть на обкладинці. Це саме стосується і літературного героя: наприклад, за своїми літературними якостями «Гамлет» не є шедевром — він став ним, тому що не піддається однозначним інтерпретаціям. «Іноді достатньо вимовити кілька безглуздих слів, щоб увійти в історію», — додає Маестро.

У чистій науці таке неможливо: будь ти Фалес чи Фейнман, для математиків і фізиків це не має принципового значення. А ось Фройд чи епікурейський Федр — це вже авторитети, з якими можна сперечатися, але не більше.

Для обивателя будь-яка банальність, підписана авторитетною для них особистістю, набуває сенсу. При цьому одна і та ж дурниця може приписуватися Наполеону, Ніцше чи Набокову.

Можливо, такий підхід можна виправдати, коли ми намагаємося розібратися у незнайомій нам сфері й шукаємо підтримки в авторитетів.

Підручник “Як заробити мільйон” ми готові купувати тільки за авторством мільйонера. При цьому не принципово, як саме він заробив свій мільйон.

Дональд Трамп не просто мільйонер, він — мільярдер, який пише книги, що стають бестселерами. У вільний від гри в гольф час він будівельник, торговець нерухомістю, продюсер, актор, телеведучий-шоумен. У будь-якій справі — він лідер. Його будинки, готелі, ресторани, казино та гольф-поля завжди є синонімом розкоші. Його дружини — фотомоделі або актриси, а гедонізм — стиль життя.

Свідомо чи ні, з метою критики або заради отримання мудрості люди купують книги Трампа.

Про що ж він (або Мередіт Маківер, яку багато книгарень навіть не згадують як співавтора) пише в книзі «Думай як мільярдер»?

По суті, це повторення есе Михайла Жванецького «Великий адміністратор», у якому автор розповідав про вічно гнаного, зневаженого і великого адміністратора Одеської філармонії: великий адміністратор завжди стоїть на вулиці (або грає в гольф), а справа робиться і без нього. Але коли ви виходите на сцену (або в телеефір), ви повинні мати успіх. «Вам пробачать усе, якщо ви матимете успіх. І не слухайте нікого. Успіх завжди один. Не буває комерційного чи симфонічного. У низькому є високе, у високому — низьке», — цей текст Михайла Михайловича цілком можна застосувати і до Трампа.

За бажання текст книги «Усе, що слід знати про успіх, нерухомість і життя загалом» можна, як і п’єси Шекспіра, препарувати в пошуках сенсу.

Наприклад, Трамп, позиціонуючи себе мільярдером, розповідає історію, як у США вирішили знайти найбільш скупого мільйонера. Для цього розіслали чеки на $0,5–5 заздалегідь відібраним 58 мільйонерам і вирішили подивитися, хто обналичить ці незначні суми. Як завжди, «переміг» Трамп. Щоправда, ще 27 осіб виявилися не менш скупими. Тоді журналісти надіслали чек на $0,64 у порядку компенсації нібито «помилки комп’ютера». Лише 13 осіб обналичили ці чеки, і серед них Дональд Трамп. У фіналі були надіслані чеки на $0,13, і лише двоє людей обналичили цю крихітну суму — Дональд Трамп і торговець зброєю Аднан Хашоггі. Висновок, який робить Дональд: завжди треба йти до кінця, немає різниці, скільки нулів у чеку.

Працюючи у висококонкурентному бізнесі, мільярдером не станеш. І Трамп буквально в кількох реченнях пише, що купив будівлю в Нью-Йорку за мільйон, а продав через 10 років за 400, бо змінилася кон’юнктура ринку. 399 мільйонів він заробить на спекуляціях нерухомістю. Але ж книга не про те, як заробити гроші. Це нотатки про думки мільярдера, причому конкретного мільярдера.

І на останній сторінці книги Трампа ми бачимо подяку Дональду Трампу за те, що він залишається собою. Як казав Террі Пратчетт про відьму Есмеральду Вітровоск (відомішу як матуся Вітровоск): вона завжди знає, де вона є, бо стоїть на місці, а світ обертається навколо.

І якщо б наш герой захотів стати президентом США (книга написана у 2004 році), то став би ним. Хоча, зачекайте…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.