Що я про все це думаю

(так, звичайно, це факт моєї біографії, ну так я тут і розповідаю факти своєї біографії, і якщо ви, незрозуміло навіщо, їх читаєте, це ваше рішення, а не моє)

1. Я згоден з тими, хто говорить про зміну епох і про те, що епоха Просвітництва закінчилася.

2. Не потрібно тільки виходити з того, що Просвітництво – це за визначенням все хороше, а протистоїть йому Мракобісся, тобто, за визначенням, все погане. На мене свого часу дуже сильно подіяла книжка Кропоткіна «Велика французька революція» – саме тому, що Кропоткін вочевидь співчував революціонерам, але _навіть_ з його розповіді видно, що робили ці хлопці в ім’я Просвітництва і Розуму. Потім головним діячем освіти став Наполеон (що цілком зрозуміло з його ставлення до науки, про це є чудова стаття О.М. Крилова). Потім була «марксистська» (насправді, не тільки) ідея перебудувати світ на строго наукових, раціональних засадах. Щоразу крові було неміряно.

3. До речі, і радянський проєкт був безсумнівно просвітницьким.У мій час у всіх школах висів плакат «Математику вже потім вчити слід, що вона розум у порядок приводить». Атеїзм був науковий, комунізм був науковий… І знову крові неміряно.

4.Та й культ науки… Габер, Оппенгеймер, фон Нейман… Великі люди, без жодної іронії.Але… як там казав король у Стругацьких?Одного отруїть, іншого вилікує?І як там у Брехта (великий просвітитель, до речі) у «Житті Галілея»?

Настане день, коли ваше урочисте оголошення про нове велике відкриття буде зустрінуте загальним криком жаху?

5. Про сцієнтизм як світогляд можна не говорити, мені точно можна – дві товсті книжки як-не-як, «Статути небес» і «Крила Фенікса».

5. Що натомість? Ну, так, жлобство. Ну, так, розумників ми будемо <піддавати принциповій товариській критиці> на ліхтарях. Революція, фіглі. Нагадити в дорогоцінну вазу в захопленому палаці або, там, спалити бібліотеку в садибі – як без цього. І знову кровопролиття…

6. І все одно – поклоніння науці й технології, але це _інші_ наука й технологія, ідейно близькі до магії.Тобто, до науки періоду до Просвітництва.AI і машинне навчання – ідеальне втілення концепції «чаклунства-яке-діє»: _ефективність без розуміння_.

7. Про політику нецікаво (мені), але з класичної просвітницької тріади свобода і тим паче братерство не цікавлять узагалі нікого, а рівність – для одних жадана мета, для інших головний жупел.І замість розуму – емоції та понти-понти-понти.Дуже непросвітницьке поняття.Дуже.

8. Ну і так далі. Утім, я світ рятувати ніколи не наймався, а зараз уже й за віком і станом здоров’я… Можна розслабитися.

9. Але звичка прагнути до розуміння нікуди не поділася. Так що, ось.

Professor Mikhail Katsnelson

Лігу плющить

Якщо ви думаєте, що проблеми в університетського середовища США почалися після приходу Трампа, то ви помиляєтеся. Криза і занепад почалися набагато раніше. Певною мірою – це частина світової наукової та викладацької кризи, яка накрила нас на межі ХХ і ХХІ століття. У кожної країни були свої проблеми, але вони частина загальної. Джерело проблеми – гроші.
Загалом ми маємо три джерела грошей: політики, які хочуть сподобатися виборцям, бізнесмени-благодійники, які хочуть сподобатися акціонерам та споживачам, бізнесмени, які хочуть заробити грошей на наукових відкриттях. Усі три джерела є проблемою для науки в класичному її розумінні. Вони вбивають академічну свободу.
Академічна свобода – це ключовий елемент наукового прогресу. Це інженери-конструктори повинні працювати в ієрархічній дисциплінованій команді над поставленими конкретними техзадачами. Наука так не робиться., Вчений повинен мати свободу творчості. Наука – це творчий процес, який виростає із внутрішнього прагнення творця. Решта, це просто констатування спостережуваних фактів (принцип “міряй і не думай”) або інженерія, хоча вона теж часто вимагає індивідуальних творчих рішень.
У тоталітарних спільнотах дуже рідко робляться фундаментальні проривні відкриття людьми, які зрослися із ними. Саме тому коли, я вас спитаю про дисидентів серед радянських біологів, зламаних навіки лисенківщиною, ви будете довго ґвалтувати пошуковики. А коли про радянських фізиків, яким дали свободу заради перемоги у ядерній гонитві, то більшість назве пару імен без обдумання. Навіть у туполівській шарашці інженерам давали можливість відчувати таку свободу в межах їхнього ув’язнення. Це є причиною того, що тоталітарні держави здебільшого крадуть винаходи в ліберальних. СРСР, РФ, КНДР, КНР навіть зараз користуються більше краденим ніж своїм. І це при шалених капіталовкладеннях. Чому?, Тому, що така біологія наукової діяльності.
На кінець ХХ століття вчені почали різко втрачати академічну свободу. Політики перераховують гроші платників податків лише на користь своїм електоральним надбанням. Грантодавці від них не відстають – вони теж роблять це із популістичною метою. А бізнес хоче швидкий результат від прикладної науки, не вкладаючись в фундаментальну, яка є базовою для усілякої нової інженерії. Там, де це робиться, спостерігається найбільша маса академічної недоброчесності. Як ви думаєте, чому дослідження в фармакології найгірше відтворюються. Тому що бізнесу потрібні суперприбуткові ліки, а не дослідження ефективних ліків.
Гроші – причина того, чому керівництво наукових та освітніх установ, жорстко придушує усіляку наукову свободу заради зализування до блиску дистального кінця травної системи багатим та популярним грошодавцям. Як казала одна житомирська політикиня “Цена вопроса рупчик”.
Із американської “Ліги плюща” видавлювали вільнодумних вчених та професорів, і коли в топі була ультраліва повістка, і зараз коли вона ультраправа. Колись сказав “All lives matter.” і тебе вже ніде на професорську посаду не візьмуть, будь ти хоч мільйон раз нобеліський лауреат. Зараз скажи щось проти Трампа… Тож, із його приходом, нічого не змінилося. Перед ученими останні півстоліття завжди був вибір маневрувати і намагатися зробити, хоч щось, або виїжджати деінде. Хтось прогинався, хтось маневрував, а хтось мусив голосувати ногами.
Я часто бачу коментарі під новиною про виїзд єльських професорів, мовляв, нехай би залишалися і боролися за свої права та свободи. Коли “народ і партія єдіни”, то це буде лише сепуку. Любить наш народ забивати цвяхи мікроскопом. За такою логікою Альберт Ейнштейн, Енріко Фермі, Ліза Мейтнер, Отто Фріш, Ганс Бете, Едвард Теллер, Джон фон Нейман і Нільс Бор мали не утікати від нацистів, а ходити проти Гітлера на одиночні пікети? О, це був би ефективний протест найкоротшою дорогою в концтабірний крематорій. Америка найближчого майбутнього , сучасна Росія чи нацистська Німеччина минулого не відрізняються по суті. Ми теж однією ногою стоїмо в тоталітаризмі і хто знає, як воно буде, коли припиниться військовий стан та пройдуть певні політичні процеси.
Моя думка буде непопулярною для більшості читачів цього допису. Національної науки не існує. Наука – це загальнолюдська цінність і власність. Вчений – це надзвичайно дуже рідкісний соціально-психологічний збоченець, який може принести велику користь людству своєю працею і майже нічого за це не отримає. Ви багато заплатили Фарадею за електрику, Ейнштейну за GPS, а братам Кюрі за електронні годинники? Вчений працює на усі майбутні покоління людства. Саме тому, єдиним етичним кроком для нього є ось так працювати до останнього подиху. Якщо замість того, щоб виїхати і творити, він залишиться і буде намагатися виправити помилки свого малого соціуму, то він зрадить велику моральну мету заради малої. Якби Тімоті Снайдер залишися і “боровся”, то він здійснив би аморальний вчинок з огляду на усі майбутні людські покоління. Етичні цілі ієрархічні. Ви ж не назвете вчинок українського добровольця аморальним, якщо він знехтував інтересами своєї родини, заради інтересів держави чи нації? То чому єльських професорів, які вибрали працю заради усього майбутнього людства, замість боротьби за академічну свободу в окремій країні, ви вважаєте аморальними? Де логіка?
Трохи від себе. Я не вважаю себе вченим. Така українська ситуація. Я викладач із дослідницьким досвідом. Ось уже майже 23 роки я працюю в одному університеті. Незважаючи на мої скромні досягнення в науці, кожного року я отримую 2-3 пропозиції попрацювати деінде. Якщо ви думаєте, що я відмовляюся із патріотичних міркувань, то ви глибоко помиляєтеся. Причин дві. По перше, у мене проблеми із мовами, особливо із іноземними. Це особливість мого мозку. Я ніби то добре приховав свої вроджені логопедичні та лінгвістичні проблеми, але це лише маскування. Ціною неймовірних зусиль, це можна було б подолати, як я це зробив із українською, але…. Друга і головна причина – академічна свобода. Ніде, в жодному із закладів, куди мене запрошували, я не мав би такої академічної свободи, яку маю зараз. Це для мене найвища цінність. Так, є проблеми із фінансуванням, війна, засилля бюрократії – це проблеми. Але, їх можна подолати. За 22 з половиною роки, жоден керівник, жодного рівня мого університету не втручався в мою академічну свободу. Хочу досліджувати впливи шахедів на відновлення рослинності – будь ласка, захотів провести серію експериментів із використання місячного реголіту – без питань, “вплив ландшафтів на дезадаптацію” – СПФ до моїх послуг. Якщо я завтра захочу в себе в 318 лабораторії влаштувати куточок “Зони 51” , то отримаю повну підтримку від керівництва на усіх рівнях. Це дуже багато коштує. Свобода творчості найнеобхідніша в науці річ. І необхідна вона усьому людству на багато поколінь вперед.

(c) Іван Хомяк

Вимоги знизити викиди СО2 призводять до збільшення викидів СО2

Помаленьку продовжую пописувати книгу-підбірку історій про те, як хотіли якнайкраще, і вийшло як завжди.
Оті всі “ефект кобри”, коли уряд В*єтнаму хотів зменшити популяцію кобр, платячи за зданих змій, а натомість люди почали вирощувати кобр, щоб заробити. Кілька десятків історій цього штибу з власної підбірки я поширив у себе в ФБ у свій час.
Якщо комусь цікаво – продовжую.
Цього разу історія про те, як вимоги знизити викиди СО2 насправді призводять до збільшення викидів СО2.
Отже, уряд США вирішив щось робити з викидами СО2 транспортними засобами. Досить димлячих бегемотів на дорогах. Дайош більш економні двигуни!
І ввів обмеження на середню витрату пального на автомобілі від окремо-взятого виробника.
Верхню планку як таку не вводили, розуміючи, що має лишатися місце для, приміром, спортивних автомобілів з великими двигунами. АЛЕ, хочеш виробляти спортивні автомобілі з великими двигунами, маєш також виробляти більше економних малолітражок, щоб середня витрата пального на всі вироблені автомобілі була в межах дозволеного ліміту.
Більше того, уряд розуміє, що деякі автовиробники спеціалізуються на вантажівках, пікапах, і інших більш “робочих” транспортних засобах, тому нелогічно заганяти всіх під умовні 5 л/100 км.
Має бути правка на розмір автомобіля. Якщо робиш щось маленьке пасажирське, може і 4 л/100 км защедро. Але якщо клєпаєш пікапи для фермерів, тут може в 10 л/100 км цілком навіть резонно.
Тому вимоги по витраті пального прописали не як абсолютну величину, а як похідну від розміру автомобіля.
В результаті створився парадокс, коли вписатися в ці вимоги можна за рахунок або більш економних менших двигунів, або … за рахунок збільшення розміру автомобіля.
І так за кілька років існування цих вимог, в США зовсім зникли малі пікапи, а натомість лишилися лише величезні бегемоти типу Ford F-150, Dodge RAM 1500, i Chevy Silverado 1500, які фактично по розміру мало не ЗіЛ чи КрАЗ.
Більше того, деякі виробники, як той же Форд, взагалі перестали виробляти лекговушки.
Вже років 5 Форд виробляє виключно “джипи” і пікапи. В тому числі і тому, що більшим “джипам” і пікапам дозволено мати менш економні двигуни, в той час як з меншими легковушками ще треба помучитися, щоб вписатися в дозволені витрати пального.
І так, звичайно сьогодні F-150 досить економний, як для свого розміру.
Але оскільки малі пікапи зникли взагалі, як і кількість малолітражок дуже зменшилася, то в балансі по країні маємо вищі, а не нижчі викиди СО2.
А така гарна екологічна задумка була.
Хто не в курсі, на другому фото Ford Ranger, який був полярним 20 років тому і який Форд більше не виробляє, в порівнянні з найпопулярнішою моделлю в США на сьогодні – Ford F-150. Найпопулярнішою не від Форда, а взагалі, цей “зілок” – найпопулярніша модель автомобіля в США вже років 10.

(с) Vasyl Taras

Що з сучасною музикою не так?

Автор – Sascha Rammstein
* * *
О, карочє, поки нікуди не дівся інсайт, я можу сказати, що з сучасною музикою не так, на прикладі того ж “Space Lord”, чому так вже не впирає.
Не так те, що музика не відповідає тексту, не відповідає інтонації – і не відповідає стану, який має передаватись і музикою, і і текстом, і інтонацією.
Генерально є три-чотири хвилини, у які треба вкласти початок історії, розвиток та кульмінацію – і катарсис. Так, кульмінація і катарсис рознесені в абсолютній більшості випадків, і ви самі можете в цьому впевнитись. Катарсис, локальний, скромний, маленький, ваш особистий катарсис, наступає ПІСЛЯ того, як була заспівана кульмінація історії. Характеринй приклад – Rammstein – Rosenrot.
Перед початком історії може існувати передмова, а може і не існувати. Після катарсису можу існувати післямова, а може і не існувати. Наприклад, у Rammstein – Spring є передмова, ось вона: “Auf einer Bruecke ziemlich hoch haelt ein Mann die Arme auf, da steht er nun und zoegert noch, die Menschen stroemen gleich zuhauf”. Все, на цьому передмова закінчена, далі починається основна історія, і музично це висловлено, бо додається ще один інструмент. А у Rammstein – Rosenrot передмови нема, ви не підбираєтесь здалеку до історії чи до ситуації, вас одразу у неї занурюють.
У Monster Magnet – Space Lord теж передмови нема. Вас одразу занурюють в історію. І занурюють саме так, як треба: потихеньку. Буквально тихо і вкрадчіво: “I’ve been stuffed in your pocket… So grease up your baby… and swallow those pills”.
Далі йде розвиток історії. Я не цікавилась групою, тож з цього тексту роблю висновок, що це про психоактивні речовини і стосунки з ними, і я бачу текст: “You’ve been drinking my blood, well, I’ve been licking your wounds, well, I’ll shave off the pitch now in the scope of your tune”. Це все співається вже зовсім інакше, ніж у першому куплеті.
Це співається так, як коли психоактивні речовині вже стають невід’ємною частиною життя. “Space Lord” – вже не вкрадчівий новий друг, а молодий хазяїн, який з кожним днем перебирає все більше повноважень і залізає у все більшу кількість сфер побуту. Але ще досі прикольно, ще досі це все як гра. І музично це висловлено. І інтонаційно це висловлено. “Я ще не підсів, ви шо, я бавлюсь, я можу кинути у будь-який момент”.
А у приспіві одразу після цих слів вже відчувається владність молодого хазяїна, його молода жадібність.
Кульмінація настає далі, зі словами “Built in my nightmares and using my name, you’re strobing my cortex and you know I’m insane”. І тут не треба нічого юзати самому, щоб зрозуміти, про що йдеться.
Музично це висловлено ідеально: біля цих слів і потім у приспіві маємо все багатство звуків, що взагалі є у цій пісні.
І кліпово все висловлено ідеально: ніби нічого нового, але монтаж стає дрібнішим та щільнішим і кадри для монтажу обираються відповідні…
А потім – катарсис. Лише потім. Зі словами “The time has come for me to kill this game”. Добре, що кліпово це не показали, інакше кліп з шедевру перетворився б на тупу агітку на кшталт “Requiem For a Dream”.
Але це показав соліст – голосом. І це показали музиканти. І це показав текст. Просто переслухайте – ви зрозумієте, про що я.
Так от власне про що я? Про те, що нас впирає річ загалом, і щоб вона впирала, кожна складова цієї речі має відповідати задуманій ідеї і задуманій структурі.
Чому так не впирає сучасна музика? Тому що, передусім, нема ідеї. Нема історії. Нема задуманої відповідно до ідеї структури. І нема жодних змін протягом композиції відповідно до ідеї. Є тільки побудова музичної композиції, що по-прєжнєму спирається на початок-кульмінацію-катарсис, але під цим нема більше нічого з того, що було прєждє. Вам просто зачитують чи заспівують генеральну думку під музику. Дидактично.
Тут дуже яскравий приклад – “WAP”. Здавалося б, пісня про секс, тут купу всього можна було б вкласти у текст. Здавалося б, кліп знятий недавно, тут купу всього можна було б показати навіть з купюрами, що мало б відношення власне до сексу…
Натомість вам показали дидактичний матеріал на тему того, як жінка вибудовує відносини з чоловіками на основі власних інтересів. Двох. Інтересів. Інтересу бути задоволеною фізично/фізіологічно та інтересу бути задоволеною соціально.
Ніякої історії цікавої тут нема. На звичній музичній схемі “початок історії-кульмінація-катарсис” вам показаний клішований вигаданий всесвіт сферичного коня у вакуумі. Коня жіночої статі, у леопардових лосинах та empowered, звісно. Куди ж без цього в наш час.

Про (не)розуміння квантової механіки

Епіграф:
“Коли софісти стверджували, що знають багато, нічому не навчившись, софіст Сократ виступив із зухвалою заявою, що він знає тільки те, що нічого не знає. Можна було очікувати, що він продовжить свою думку: «…бо я теж нічому не вчився». (Щоб щось дізнатися, треба вчитися.) Але Сократ, очевидно, більше нічого не сказав; можливо, втім, що бурхливі оплески, які пролунали після його першої фрази і тривали дві тисячі років, заглушили подальше”. (Б. Брехт, «Розповіді пана Койнера»).

Вважається загальновизнаним, що квантова механіка незбагненна для людського розуму, причому настільки, що для примирення з її загадками та парадоксами доводиться відмовлятися від традиційної математики, а також від традиційної логіки [і від того, щоб щодня чистити зуби] (закреслено). На мій погляд, ці твердження, якщо спробувати їх серйозно обдумати, розпливаються в загадкові й не зовсім пристойні картинки, і що саме мається на увазі — зрозуміти неможливо.

Якщо людина каже: «Я особисто не здатний зрозуміти квантову механіку», — це твердження осмислене й, безумовно, в переважній більшості випадків правильне, особливо якщо ця людина толком не займалася квантовою механікою. “Щоб щось дізнатися, треба вчитися” (див. епіграф). А я, наприклад, не розумію будову автомобіля чи тим паче літака, не вмію співати й танцювати й ганебно слабкий у латинській граматиці. На відміну від квантової механіки. Ви — навпаки, але це ж, мабуть, природно?

Але, вибачте, адже сам великий Фейнман сказав, що квантову механіку не розуміє ніхто. Ну, сказав, і що з того? У тих самих лекціях, прочитаних на початку шістдесятих років, сказано, що ми не розуміємо феромагнетизм заліза. І це була чиста правда — тоді не розуміли, спроби щось розрахувати приводили до розбіжності ключових параметрів із експериментом і за знаком, і за порядком величини, а зараз розуміємо, і розуміємо досить добре. Люди працювали, я, між іншим, теж доклав рук — спочатку не розуміли, а потім зрозуміли. Абсолютно нормальний науковий процес.

Друге. Мало що лектор говорить у лекціях, щоб привернути увагу аудиторії. Але сам Фейнман у тих самих лекціях зробив дуже багато, щоб представити квантову механіку у цілком зрозумілому вигляді. Він чудово пояснює, як виходить, що світло поширюється у всіх напрямках одразу, дуже переконливо обговорює закон відбивання й дифракційну ґратку — а потім каже, що й електрони так само. Що тут незбагненного?

А що хвилі на воді поширюються у всіх напрямках одразу — це збагненно? Ну так математика та сама. Оптико-механічну аналогію відкрив ще Гамільтон (на основі попередніх внесків Ферма, Мопертюї, Ейлера і Лагранжа). Фейнман у своїй формулюванні “інтегралів за траєкторіями” цю аналогію остаточно демістифікував. Тож, по-хорошому, на його заяву, що квантову механіку не розуміє *ніхто*, хтось із його друзів мав би відповісти: “Не зводьте наклепу на нашого Діка”.

А як же — Ейнштейн “не прийняв”, Шредінгер “не зрозумів”, бачите — найбільші генії, і ті зламалися? Що я можу тут сказати? Не їжте на ніч сирих помідорів, щоб не нашкодити шлунку, і не читайте на ніч популярну літературу, щоб не нашкодити своїй безсмертній, припустимо, душі. Читайте оригінальні тексти, і ви зрозумієте, що “не так все було. Зовсім не так”.

Що міг би означати вислів “квантову механіку не розуміє ніхто”, якщо спробувати надати йому конкретного змісту? Що, мовляв, у класичній фізиці ми часто можемо передбачити відповідь, не розв’язуючи повністю задачу, а в квантових справах це неможливо? Але це ж просто неправда. Залежить від вашого бекґраунду (див. знову ж епіграф).

Я багато займався квантовими задачами, і я часто *можу* передбачити відповідь без повного розв’язання. А от із найкласичнішою гідродинамікою все набагато гірше. Турбулентність я не розумію. Напевно, тому, що я нею зовсім не займався? Теорію пружності я часто не розумію — тому що там усе хоч і класичне, але нелінійне (на відміну, між іншим, від *лінійних* рівнянь Шредінгера чи Дірака, які вже цим одразу набагато простіші).

Що ж, є ще, наприклад, загальна теорія відносності.

Власне, я можу так продовжувати кілометрами — і це я ще зовсім не згадав наші власні роботи, які цілком демістифікують математичний апарат квантової механіки (а крім математичного апарату там і нема чого демістифікувати). Але можу й не продовжувати. Просто:
1. Не ведіться на твердження, яких ви насправді не розумієте.
2. Пам’ятайте: щоб перетворити незрозумілі твердження на зрозумілі, треба ґрунтовно *попрацювати*. І все.
3. Не бачу, чим це радикально відрізняється від боксу, футболу, шахів чи гри на фортепіано. Там теж, кажуть, треба багато працювати, щоб чогось досягти.
4. Так само й для того, щоб зрозуміти квантову механіку — чи будь-який інший розділ фізики.

Professor Mikhail Katsnelson

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

Матеріал із ТК-каналу “Не Алексей
* * *
Дивіться, як людина, яка встигла пройти Сталкер2 раніше, ніж вони викотили перший патч, маю сказати кілька слів.

У мене ноль претензій до багів. Власне, всі сотні багів, які GSC вилікували першим патчем, мене не бісили, я ставлюся до цього, як до нормального процесу запуску продукту, не маю жодних питань щодо цього.

Але я маю надзвичайно велику претензію до Сталкера2 і вона полягає в наступному.

Я не бачу жодної глобально нової ігрової механіки в Сталкер2. І не те шо відносно інших ігор. Я не бачу нових механік навіть відносно першого Сталкера, якщо не вважати пару нових аномалій (хімічний пузир та хмара скляних уламків) і механіку “я моргнув на маковому полі”. Я навіть бачу, що технології ПНВ нашим вченим вдалося втратити за 15 років.

Перший Сталкер був не просто проривом. Це було технологічне та ідеологічне диво. З нічого було створено світ, в цьому світі було створено новий дизайнерський стиль, організаційна структура спільноти цього світу, і все це вписано в українську трагедію Чорнобиля, переосмислюючи її. І все це на технологіях 2008 року. Ну тобто це прорив, співставний з проривом, який зробив у 2004 WoW. Навіть MGSV я вважаю меншим проривом, ніж перший Сталкер і його наступні продовження. Ну тобто я схильний вважати Григоровича більшим генієм, ніж Кодзіму, якщо взагалі порівняння геніїв можливі.

Але з того часу пройшло 15 років. І в ігровому світі, і в реальному світі. І отримати через 15 років гру про сталкера, людину, яка пробирається крізь аномалії і руїни, щоб дістати артефакт, движок якої не має в собі таких революційних технологій, як “лягти і повзти”, або “підтягнутися на руках”, в якій півтораметровий забор з сітки – ультимативна перешкода, ну, це халтура.

2024 рік. Дрони? РЕБ? Сканери аномального поля? На тобі болт, сталкер! Навіть бінокля не буде, а ПНВ ми відберемо, в 2024 році вони не потрібні, уже не 2008 на дворі.

Транспорт? Та нізащо. Чому? Та нічому. Гвинтокрили будуть літати, а машини не буде жодної. Біжи три кілометри пішки.

Немає горючки? Чому тоді по Зоні стирчать генератори? А навіщо там генератори, хлопці? Чому ви добуваєте електрику через двигуни? Щоб я спитав про автомобілі? Не добувайте її двигунами, у вас біля кожної бази є поле електричних аномалій, які дають достатньо енергії, щоб ти згорів. На лампочку вєстімо вистачить.

Взагалі варто було полишати цей світ на 15 років, щоб дізнатися, що за 15 років українці не здатні повісити на Скадовську навіть срану занавіску? Ну спитайте у хлопців, які копають окопи, через скільки часу в українця, що живе як бомж в землянці, навкруги розквітають бурячки. Менше місяця на це потрібно. А рівень напруженості життя на околицях Констахи сильно вищий, ніж рівень життя на Кордоні, де за п’ятнадцять років з покращень з’явилося лише друге підборіддя у Сидоровича.

Тобто моя претензія полягає в тому, що за 15 років чарівний світ Сталкера жодним чином не змінився. Ми отримали ще одне Чисте Небо, не більше. Робота по створенню нового контенту – це не просто запихати стару горілку/консерви/ковбасу у відкритий світ. Це ще і створення нового сенсу. А нового сенсу я не побачив. Найкращою ілюстрацією цієї тези є навіть не те, що сталкер не може лягти, а те, що коли життя закидає сталкера в НДІЧАЗ, у пентхаусі директора на сяючий новій кухні він бачить таку саму горілку, ковбасу, хліб, консерви і сгущонку, що і в лігві бандитів.

Ми, старі пердуни, які грали в Сталкера ще на руїнах Чигиринської АЕС, отримали повернення в дитинство, окей.

Діти, які не пам’ятають першого Сталкера, отримали можливість пишатися українською мовою і українськими пейзажами в грі.

Вестерни отримали можливість казати “ну, цей лонч краще, ніж лонч Кіберпанка” і “героїчна команда розробників, яка під час війни викотила такий продукт”.

Але якщо Сталкер чомусь і вчить, так це тому, що Зона – доволі безжальна штука. І їй взагалом пофігу, шо ти там як. Цікаво лише, наскільки цінний той хабар, який ти приніс. Якщо це не новий цікавий дорогий хабар, а старе лахміття, яке всі бачили ще 15 років тому – ну, не дивуйтеся потім статтям, які починаються зі слів “Despite initial success”.

П.С.: Зрозумійте мене вірно, я, як і всі, дуже щасливий бачити як корьожить москалів, які давляться українською мовою у спижженій грі. Але це швидкоплинне задоволення. Звичайно, що Сталкер2 буде кращим, ніж “Смута”. Але сама ідея того, що ми порівнюємо Сталкер2 з російськими іграми – порочна. Ми маємо порівнювати його з польськими, GSC має бути конкурентом CDPR, а оскільки мова йде про відкритий динамічний світ, то Ubisoft. А цього немає. По наповненості світу, сторітелінгу і наративному дизайну Кіберпанк робить Сталкер2, як бик овцу. По динамічному відкритому світу The Division 2 робить Сталкер2 так само. По технологіям шутерів Ghost Recon Breakpoint робить Сталкер2 так само.

Якщо завдання Григоровича було просто взяти грошей з Макса Кріппи і ще раз випустити Козаки3 – я з розумінням. Це завдання виконане. Якщо завдання Макса Кріппи було зарисуватися, як українського геймдев-патріот-маскота – я з розумінням. Якщо було завдання повернутися в світ геймдеву з черговим, після Козаків та Сталкера революційним продуктом – завдання не виконане. І це прикро.

П.П.С. І я нічого не зрозумів про жінок. Чому їх немає в першому Сталкері, я розумію – не було ресурсу їх малювати. Якби їх не було в другому, я б зрозумів – перейобувати ідеологію першої частини уже некомільфо, будемо давити на те, що Зона не пропускає жінок.

Але вони є! Але їх чи то четверо на всю Зону! Чому? Тому що це така халтура, чи є ще якась більш приємна відповідь?

Шкода коли дорожче і новіше гірше старого чи піратського

1. Ютюб
У мене є платна підписка на Ютюб Прайм. Плачу за всю сім’ю. Але користуюся піратською версією Ре-Венсед Ютюб.
Хто не в курсі. Версед (і пізніше Ре-Венсед) Ютюб – це піратська апка, яка виглядає ідентично до платного Ютюбу і якою користуються мільйони.
Але десь раз на 3 місяці, Ютюб оновлює свій код і піратська версія перестає працювати.
За 2-3 хакери знаходять рішення і у вас знову є піратський Ютюб без реклами.
Так от, раза три на рік, кілька днів я маю користуватися своєю офіційною платною версією Ютюб Прайм.
Нє, я розумію, що безкоштовна версія – це тортурне знущання з людей. Реклама – зло, яке лізе у всі щілини і забирає наші дорогоцінні секунди-хвилини-години-дні і певно навіть роки нашого життя.
Але скажіть мені, чому піратська версія більш функціональна, ніж платна?
Чому в піратській версії я можу ганяти відео на швидкості до х5, в той час як в платній – лише до х2?
Чому в піратській версії у мене більше варіантів, як має грати відео, коли телефон закритий?
Чому піратська версія пам’ятає мою останню швидкість, а платна при кожному закритті-відкритті скаче назад на х1 і мені треба вручну кожен раз замінювати назад на х2 чи х3, чи яка там мені швидкість потрібна?
Піратська версія вимагає лише два кліки змінити якість відео і автоматично запам’ятовує його, а в платній це треба змінювати при кожному відкритті.
Але саме головне, піратська версія не лише блокує рекламу, але і автоматично проскакує само-просування, згадки про спонсорів, заклики “поставити колокольчик” і лайкнути і іншу, фактично рекламу. Плюс піратська також блокує отой весь шум на екрані в кінці відео, як от “клікніть отут для…”.
Я чесний. Я плачу. Але користуюся піратською версією. І якщо вірити дискусіям на Реддіт, таких як я – сотні тисяч. Бо платна версія тупо гірша за піратську.
2. Сканер пальця.
На моєму попередньому (і все ще ідеально робочому, але тепер вже запасному) телефоні Samsung Galaxy Note 9 сканер пальця був на задній панелі телефону в зручному заглибленні. Працює ідеально зі 100-відсотковою точністю. Завжди, достаючи телефон з кишені, тисну пальцем на сканер ще в кишені, і за чверть секунди, поки дістану телефон, екран вже розблоковано.
Але мав залишок грошей на робочому рахунку, який “згорає” на кінець фіскального року, тому купив саму нову Galaxy Ultra. Як не як, старому телефону вже років 7, і хоч працює ідеально, батарейки вистачало на весь день, але думаю, може нова краща камера, може оті всі ШІ штучки – куплю.
Батерайка на новому, звичайно, вражає. Два дні гарантовано, три – легко, якщо не дуже багато Ютюбу дивитися. Решта – не сказав би, що аж якась помітна різниця.
Але ЧОМУ зіпсувався сканер пальця?
Тепер він на самому екрані і працює через раз. Навіть 2 з 5 разів.
Перше, оскільки нема заглиблення під палець, той сканер ще не завжди поцілиш.
Друге, навіть коли поцілиш, він часто не спрацює.
Після кількох місяців, я його просто перестав використовувати. Простіше вводити графічний пароль, або, якщо не ніч, він розпізнає лице.
Не біда. Але це треба глянути на екран, треба по екрану поводити.
Чому не можна, як колись, нормальний сканер на задній панелі, щоб відкривати ще поки телефон взагалі в кишені?
3. Кросівки.
Останні років 4 я бігаю в Brooks Levitate 4.
З того часу вийшло 5 і 6 покоління.
І вони набагато гірші за 4-те.
4-те було з дуже міцного матеріалу, який тримає ногу дуже надійно.
5-те і 6-те почали робити з еластичного матеріалу, в якому нога бовтається. Ще й з часом він більше розтягується. Тому якщо ще перші тисяч 100 кроків можна в них бігати, а потім стають як старий шкарпеток – розтягнутий і безформний.
Де логіка…. ?
Я купив собі три запасні пари 4-го покоління, думаю може ще кілька куплю, поки ще продають.
___
Нє, в більшості випадків, новіші, дорожчі речі якісніші і функціональніші, ніж попереднє покоління. Але часом бувають отакі от казуси….
Буду вдячний за більше прикладів.
Часом треба для лекцій.
(с) Vasyl Taras

Ми сказали йому не приходити на весілля, але все одно хотіли його грошей

Ось такого чудового листа отримала ведуча колонки за порадами
“За 4 місяці до весілля моєї доньки вона попросила мене НЕ запрошувати на весілля мого брата Дейва, бо його присутність would make her feel unsafe (sic!), бо він консерватор і підтримує кандидатів, яких ми не виносимо.
Дейв завжди до нас добре ставився, і прохання дочки мене здивувало. Я написала Дейву дуже ввічливого листа, пояснивши, що його присутність небажана.
Дейв не відповів і не відвідав. Я надіслала йому фотки з весілля, щоб він не відчував, що його виключили.
Більше від нього нічого не було. Коли мої брати-сестри дізналися про те, що я зробила, вони на мене розлютилися.
Але є ще одна проблема. Дейв не надіслав моїй доньці подарунок! У минулому він надсилав членам сім’ї чеки більш ніж на $1,000. Донька каже, що вона розраховувала на таку ж суму! Поведінка Дейва мене засмутила. Вона просто непристойна. Як зробити так, щоб мій брат усвідомив свою дріб’язковість і змінив свою поведінку?
Тільки не кажіть, що це я все почала тим, що не запросила його. Зрештою він дорослий, а моя донька тільки починає життя.”
Як ви думаєте, це справді? Ця придурка справді так думає і поводиться? Чомусь мені здається, що справді. Господи…
(с) David Gurevich
Ask Amy: We told him not to come to the wedding, but we still wanted his money

Reflections on trusting trust

За матеріалами (с) Sean Brian Townsend про те, як написати “ідеальний” бекдор.
“Я думаю, что коллеги программисты помнят замечательную статью Кена Томпсона “Reflections on trusting trust”. В ней описывается очень интересный фокус, связанный с компиляцией компиляторов. В языке Си специальные символы, переводы строки, табуляции записываются специальными последовательностями, такими как “\n”.
Как мог бы выглядеть код компилятора? ЕСЛИ (текущий_символ = ‘\’, а следющий ‘n’), то вернуть “\n” Кода перевода строки 10 нет нигде в исходниках. Компилятор должен быть собран дважды. В первом “поколении” if (c == ‘n’) return 10; а в следующем уже if (c == ‘n’) return ‘\n’; Компилятор “обучен” новой последовательности.
По-умному, называется bootstrapping, чем-то напоминает попытку вытянуть себя за волосы из болота. Turtles all the way down. Попытайтесь, к примеру, реализовать новый тип struct без структур и вы поймёте о чем я. Ричард Гебриел не зря говорил, что Юникс и Си – особенно зловредный вирус, паразитирующий на человечестве.
И вот этот нехитрый фокус, можно использовать для того, чтобы вставить в софт троянского коня. Нужно только подправить компилятор, следующим образом – ЕСЛИ мы видим код сравнивающий пароли, ТО вставить сравнение с предустановленным паролем. И никакая проверка и вычитка исходных кодов, ни компилятора, ни программы контролирующей доступ не выявит нарочно вставленную уязвимость. Меня поражает до сих пор.
А на скриншоте оригинальная статья, написанная лейтенантом и майором американских ВВС, из которой идею подобрал Томпсон. 1974 год. Я потом напишу еще один пост, чуть более понятный, про вирусы, лямбда исчисление, формальные языки, иерархию Хомского, смешные примеры и того и другого, а пока просто листаю раритет – https://seclab.cs.ucdavis.edu/projects/history/papers/karg74.pdf” (PDF)

Оппенгеймер / Oppenheimer

“Оппенгеймер” — очень хороший фильм. Я это понял, ещё когда его захейтили в твиттере, а теперь посмотрел и убедился. Правило “послушай укртви и сделай наоборот” ещё никогда не подводило.
Мне тяжело даже представить себе, насколько надо быть в плену какой-то дикой меншовартості, как сейчас говорят, чтобы посмотрев его, сказать, мол, ну фильм не ко времени, тут война с рф, а там ругают маккартизм и прочее. Или банальное “ой, мы видели Калибры, что нам тот Лос-Аламос”.
На самом деле, этот фильм очень даже ко времени. Потому что напоминает нам о некоторых вещах, о которых мы сейчас думать не хотим. Это лента об ответственности.
Вот когда среди людей сейчас заходит речь о фронтовиках, то обычно говорят, что это люди, которые рискуют и умирают за других. И это правда. Но есть и вторая сторона медали — это люди, которые убивают за других. Приобретают опыт самых тяжелых дел и самых тяжелых решений, который люди в идеале вообще не должны приобретать.
И самое главное, что им потом с этим жить. Понятно, что люди разные, кому-то будет проще, кому-то сложнее. Но со своими снами все в итоге останутся наедине. И это будет как раз тот момент, когда общество отвернется, потому что тут тебе радость победы, можно больше не бояться сирен и не испытывать чувство вины. Появятся и вчерашние трусы и злодеи, которые удачнее остальных воспользуются плодами победы. И вчерашние герои, которых закидают гнилыми яблоками, потому что они будут пиздеть лишнего, не в унисон, и вообще мешать своими душевными порывами.
В фильме есть короткий эпизод, когда, уже после успешных испытаний бомбы, Оппенгеймер и генерал Гровс, симпатичный в общем-то персонаж, стоят у выезда из Лос-Аламоса, и ученый говорит, мол, а что возьмете меня в Вашингтон с собой? А генерал поворачивается к нему и отвечает: “Зачем?” И начинается долгая пауза. В течение которой Оппенгеймер понимает, что государство получило от него то, чего хотело, и теперь вот, бери свой кусок славы, кушай в углу и помалкивай. Дальше большие дяди без тебя разберутся. А, как выясняется уже вскоре, если слишком много открывать рот, то из героя, спасшего американских солдат от кровопролитных боев в Японии, можно стать врагом народа по щелчку пальцев.
Времена меняются. Военное время — это одно. Послевоенное — совсем другое, как похмелье после вечеринки. Оппенгеймер и другие ученые иногда пытаются апеллировать к старым временам. “А вот Рузвельт хотел…” Но Рузвельт умер. Пришло время других людей, которые сами будут определять, кто тут герой, а кто нет. Гэри Олдмен в роли президента Трумена появляется в кадре минут на пять максимум, но запоминается очень хорошо.
И в конечном итоге, пройдя через испытания, через тяжелые решения и череду моральных выборов, которых врагу не пожелаешь, человек остается один наедине со своими сомнениями, метаниями и неутешительными выводами. Чтобы сгорбленно и даже как-то неуклюже уйти на покой.
Ну а насчет физиков-пацифистов и их поругания, то напомню вам такой фан факт. В фильме этого нет, но в 1947 году Альберт Эйнштейн, который в фильме есть, предлагал учредить ООН на других принципах. С более широкими полномочиями, как мировое правительство, и без права вето в Совбезе, которое, по его мнению, делало всю контору бессмысленной. И его тогда закидали помидорами и красные, и американские ястребы, и вообще все победители. Потому что хіба ж можно.

(c) Дмитро Раєвський

1 2 3 13