Інститут повільного і болісного з'ясування напрочуд очевидних речей

Якщо не можеш скинути вагу – не переживай, поїж тістечко з бургером, адже ти цього варта

Я не здивуюся, якщо колись виявиться, що існує змова між маркетологами, які продають фастфуд та іншу калорійну їжу, і тими, хто впарює товари для схуднення.
Сучасний маркетинг створює в мозку людини жахливу роздвоєність, в якій частина особистості пристрасно бажає їсти смачне, а інша частина так само бажає набути соціального прийняття через привабливу зовнішню форму. Розмовам про здоров’я в цій амбівалентності нема місця. Ці дві крайнощі формують замкнене коло порушень харчової поведінки, надзвичайну зацикленість на їжі, ходіння по колу між переїданням та голодуванням. Все це не має жодного стосунку до здорової харчової поведінки.
Для цього монстра ти ніколи не будеш достатньо хорошим. Щойно ти скидаєш вагу, реклама вже підказує, що у тебе целюліт, розтяжки, зморшки, купи – і ось тоді ти будеш ідеальною (=щасливою), як героїні реклами.
Якщо не можеш скинути вагу – не переживай, поїж тістечко з бургером, адже ти цього варта.
В курсі з коучингу нас вчили допомагати клієнтам долати подібні амбівалентності. Для цього треба а) дати людині знання і розуміння, як буде виглядати об’єктивно здоровий вибір за допомогою знань, розвіяти чужі шкідливі настанови; б) м’яко і по-партнерськи укріплювати людину в її тяжінні до цього здорового вибору, виключаючи як насильство, директивність коуча, так і насильство людини по відношенню до самої себе – як фізичне, так і психологічне.
Є такий рівень загнаності людини, коли коуч не може впоратися сам, потрібна професійна психотерапія. Коли важкі стосунки з їжею – це лише наслідок травм, ментальних та фізичних розладів, не треба боятися звертатися до профільних спеціалістів. Якщо ми маємо справу з ожирінням (а це комплекс з фізичних симптомів – інсулінорезистентності, лептинорезистентності, часто гіпотиреозу тощо, психологічних – порушення харчової поведінки, порушення сприйняття образу тіла, поведінкових стереотипів – відсутність знань та навичок з рухової активності, збалансованого харчування, родинні шкідливі звички у режимі харчування та активності, нераціональна організація режимів фізичної активності та відпочинку), тут має працювати команда. І головний в цій команді – сімейний лікар, тому що метою лікування ожиріння є нормалізація жирової маси тіла. В лікуванні ожиріння заклики до сили волі – це лише додатковий фактор, що травмує людину, тут не працюють такі підходи. Звісно, людина може схуднути через страх, злість, ненависть до себе, але це не сформує здорове ставлення до себе, а лише закріпить ті травми, що існують. І часто це відбувається нездоровими методами, наслідки яких потім роками доведеться розгрібати.
Якщо поставити в центр своїх дій фізичне і ментальне здоров’я, а також безумовну повагу до своєї індивідуальності незалежно від форми тіла, це і буде першим кроком до здорової харчової поведінки і гарного самопочуття.
Але маркетологам це не вигідно. Аб’юзер завжди заробляє на стимулюванні відчуття неповноцінності у жертви.
(c) Alisa Pyvovarchyk – Неідеальна тренерка неідеальних людей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.