З поганими законами і добрими чиновниками цілком можна правити країною
Німецький державний діяч Отто фон Бісмарк казав: «З поганими законами і добрими чиновниками цілком можна правити країною, але якщо чиновники погані, не допоможуть і найкращі закони».
Як ви можете прокоментувати цей вислів?
Прийняття навіть найбільш прогресивного закону саме по собі нічного не вирішує. Про що і казав Бісмарк. Слід розуміти, що якість роботи чиновників залежить не від того, яка особа займає яку посаду, а від уміння діяти у новий спосіб.
Наприклад, сучасна Українська влада задля прийняття ефективних управлінських рішень повинна бути публічною.
Можна виділити такі три складових публічності влади:
- по-перше – публічні процедури підготовки урядових рішень;
- по-друге – єдині і зрозумілі для всіх стандарти і процедури діяльності органів державної влади;
- і по-третє – відкритий конкурсний набір на усі, а особливо вищі, посади державних службовців.
У країнах ЄС саме публічність і прозорість влади є однім з головних факторів запобігання корупції.
Розчарування людей владою завжди пов’язане з прірвою, що виникає між прямим і відвертим спілкуванням з політиками під час виборів та ускладненою можливістю для людини бути почутою владою у щоденному житті.
Ми досі не зуміли позбутися тоталітарного сприйняття відносин між державою і суспільством. Кожен має нарешті усвідомити нову роль держави як інструменту реалізації публічного інтересу нації, а не як інструменту насильства над власним народом або задоволення власного приватного інтересу.
Однією з проблем чиновників, яка для населення знаходиться в публічній площині, є корупція.
Бісмарк особисто був непідкупним, і спроби зі сторони іноземних держав підкупити його, залишались марними. Вирішуючи основні політичні питання, Бісмарк іноді не з власної волі піддавався (особливо в 70 – 80-х роках) впливу окремих фінансових груп. (Ротштейн Ф.А. Из истории Прусско-Германской империи. М., 1948. стр.47)
Процитуємо ще Бісмарка:
«Ніколи стільки не брешуть, як під час війни, після полювання і до виборів».
Ті топ-чиновники які приходять до вдали (рівня міністра і вище) іноді не мають ніякої управлінської практики. І об’єктивно не можуть ефективно керувати своїм відомством.
«За будь-яку задану справу повинна відповідати лише одна людина».
У нашій країні всі опозиціонери знають як виходити з кризисної ситуації, але нажаль цього ніколи не знають діючі урядовці.
«Соціалістичний устрій – це дуже гарний устрій для експериментів держави, якої не шкода».
Нажаль на сучасному етапі державотворення неможливо задовольнити потребі всіх. Будь-яка матеріальна допомога населенню грошима або пільгами, буде не ефективна, якщо вона не буде адресною. А якщо вона буде адресною, то вона не буде ефективна тому що дає простір для корупції.
«Уряд не має права бути нерішучим. Раз вибравши шлях, він повинен, не озираючись направо і наліво, йти до кінця».
Нажаль політика уряду змінюється щоденно. Сьогодні пільги дають, а в бюджеті наступного року кошти для пільг можуть і не запланувати. Президент і Прем’єр-міністр можуть публічно образити один одного, і змінювати свою оцінки щодо один одного ще частіше.
Проблеми України багато в чому є наслідком її перспектив і величезного потенціалу. Дуже багато політичних діячів сучасності не зацікавленні в процвітаючій Україні.
На завершення хочу в останнє процитувати великого канцлера:
«Дружба між чоловіком та жінкою дуже послаблюється із настанням ночі».